Nasrettin Hoca Sözleri


Sayfa İçeriği: Nasrettin hoca Kısa sözler, Nasrettin hoca Komik Sözler, Nasrettin hoca Uzun Sözler, Nasrettin hoca Güzel Sözler, Nasrettin hoca Yazılar, Nasrettin hoca Sözler Tumblr, Nasrettin hoca Sözler Facebook, Nasrettin hoca sözleri anlamlı, Nasrettin hoca Sözler Yeni, Nasrettin hoca Özlü Sözler, Nasrettin Hoca Güldüren sözleri

Sozadresi_com
Sozadresicom

Ya tutarsa!


Ye kürküm ye!


Yok devenin başı.


Araba tekerleği kadar.


Yorgan gitti kavga bitti.


Ağaçtan öteye yol gider.


El elin eşeğini türkü çağırarak arar.


Düşmeseydim zaten inecektim.


Dostları alışverişte görsün.


Buyurun cenaze namazına.


Yiğidin malı göz önünde gerek.


Tavşanın suyunun suyu.


Bilenler bilmeyenlere öğretsin.


Bizde kibir yoktur, dağ yürümezse abdal yürür.


El, elin eşeğini şarkı söyleyerek arar.


Sermayeyi kediye yüklemek


Ölme eşeğim ölme.


Biz senin gençliğini de biliriz.


Acemi bülbül bu kadar öter.


At yarasaydı, sahibine yarardı.


Damdan düşenin halini, damdan düşen bilir.


Parayı veren düdüğü çalar.


Haftaya vereceksen eğer al demiş malımı. Doldurmuş dört beş kilo, bu kez sormuş tatlımı.


İnanç, görünmeyene inanmaktır; görünmeyene inanırsanız başkalarının görmediklerini görebilirsiniz.


Allah’a karşı borcu bunca yılda ödeyen. Bana olan o borcu ödemez ebediyen..?


Ben neredeysem, dünyanın ortası orasıdır.


Nasreddin hocanın kadılık yaptığı zamanlarda bir adam oruç yiyen birini itip kakarak Hoca’nın huzuruna getirir. Hoca, getiren adama hapis cezası verir. Adam şaşkındır: “Hocam cezamı anlıyorum fakat adamın hiç mi suçu yok?” deyince Hoca: “Evladım ben bu şehrin kadısıyım, buranın düzenini bozduğun için sana ceza veriyorum. Hâlbuki getirdiğin kişi dinin kaidelerini bozdu. Ben ahiret kadısı değilim. Onun hükmünü, cezasını Mevlâ verecek” der.


Bir gün Hoca eşeğini kaybetmiş. Aramadık yer, sormadık insan bırakmamış ama ne olmuşsa olmuş, bulamamış eşeği. Oturup derdine yanacak yerde, bu hale de şükretmeye başlamış. Komşuları: -Bre Hoca, canın sağ olsun ama neticede eşekten oldun, şükredecek ne var bunda demişler. Hoca cevap vermiş: -A komşular, ben şükretmeyim de, kimler şükretsin, ya ben de eşeğin üstünde olsaydım!


Nasreddin Hoca, bahçesindeki incirleri satmak için pazara gider o sırada bir kadın veresiye verirse alacağını söyler. Hoca kabul eder, bir tane inciri de kadına uzatır. Kadın almak istemez. Altı sene önce tutamadığı bir günlük orucun borcunu ödediğini, oruçlu olduğunu söyler. Hoca satmaktan vazgeçer ve şöyle der: “Öyleyse hanım sana incir veremem. Allah’ın alacağını altı senede ödeyen kişi kulun alacağını kim bilir ne zaman verir!”


Nasreddin Hocanın kadılık yaptığı zamanlarda, bir adam tarafından bir köpek öldürülmüş. Bu suçundan dolayı o şahsı mahkemeye vermişler. Gün gelince mahkeme salonu tıka-basa dolmuş tabii. Salonu dolduranların gürültü yapmaları dolayısıyla rahatsız olan devrin kadısı Nasreddin Hoca, sinirlenerek şöyle demiş: “Bu kalabalık da neyin nesi? Yahu! Siz dışarı çıkın da ölenin akrabalarından kimler varsa onlar gelsin içeri.”


Bir gün Nasrettin hocaya burcunu sormuşlar.

hoca tekedir demiş.

Aman hocam nasıl teke olur demişler.

Hocada ben doğalı 70 sene oldu, oğlak büyüdü teke oldu demiş.


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir